Baby Raptor

Masten poinformował dziś ze odpalili po raz pierwszy swój nowy silnik rakietowy – Broadsword 25 (szeroki miecz w luźnym tłumaczeniu). Silnik ma 25 tysięcy funtów ciągu i został zbudowany za pieniądze DARPA w ramach projektu XS-1 (pamiętacie – to ten projekt gdzie firmy maja zbudować samolot orbitalny zdolny do częstych lotów). 

Silnik jest niesamowicie ciekawy. Po pierwsze używa dość nietypowego cyklu pracy – „dual expander”. Czyli zarówno paliwo jak i utleniacz chłodzą komorę spalania a przy okazji się nagrzewają i po przejściu w fazę gazową napędzają turbosprężarki. Ten cykl ma wielka zaletę – można zapomiec o problemie uszczelnienia wału napędowego sprężarki pomiędzy paliwem a utleniaczem. Bo są dwa wały i dwie niezależne turbosprężarki. Można tez lepiej regulować ilość paliwa i utleniacza co pozwala na większy zakres regulacji ciągu. Oczywiście wadą jest to że zarówno paliwo jak i utleniacz „wyrzuca się za burtę”, choć pewnie docelowo jedno i drugie będzie wtryskiwane w odpowiednim miejscu dyszy tak by zmarnować jak najmniej energii. „Expander” jest znacznie bardziej efektywny w próżni gdzie różnica ciśnień jest większa, w związku z czym należy spodziewać się używania tego silnika w górnych stopniach rakiet. 

Druga ciekawostka to to że silnik jest praktycznie cały wykonany w technologii drukowania 3D. Dzięki temu od momentu rozpoczęcia projektowania silnika do jego pierwszego uruchomienia upłynęło tylko 13 miesięcy. 

Silnik oczywiście napędzany jest metanem – ostatnio wszyscy się rzucili na to paliwo jak sępy na martwego oposa (kilka dni temu potrąciłem oposa na drodze w nocy i następnego dnia rano już stado sępów nad nim pracowało). 

Bardzo lubię firmę Masten Space Systems – są niewielka firmą a tworzą rozwiązania które zadziwiają wielkie firmy. 

Related Post

 • Hmm… ciekawe… co prawda chyba nie stosowano tego rozwiązania do tej pory z jednego powodu – po co targać ze sobą dodatkowy złom, ale zakładając wielokrotne użycie, to priorytety się zmieniają i zaczyna to mieć sens… kilogramy kontra prostota i niezawodność (brak konieczności uszczelniania)

 • marxxred

  Marek wejdź w XXI wiek i zacznij używać systemu SI.

 • marxxred

  Metan jest teraz bardzo modny. Marek – powinieneś przerobić swoją Corvette na CNG ze względu na lepszy impuls właściwy (Isp).

 • Jakub

  Wierzę, że z takich firm przyjdą rozwiązania rewolucyjne.

 • Alex

  To taki FFSC w biednej formie bo unika wspólnego wału ale ekspandery nie skalują się zbytnio i chyba lepszym rozwiązaniem jest tap-off jak w J2S albo BE3

 • Grzegorz PL