F-35 w Paryżu

Podobno pokaz F-35 w Paryżu ma przekonać przeciwników tego samolotu że się mylili. F-35 pokaże że jest znacznie bardziej manewrowny niż F-16, F/A-18 czy Eurofighter. Przede wszystkim pokazana będzie możliwość rozpędzania się w locie pionowo w górę – tą możliwość mają F-22 i F-35 (edycja – sprawdzam dane różnych samolotów i zastanawiam się co palił przedstawiciel L-M twierdząc że tylko te dwa to potrafią). Po drugie pokazane będą możliwości samolotu w locie z duzym kątem natarcia. Pokazane będą także zakręty z przeciążeniami 7G – to na razie ograniczenie F-35 które w przyszłym roku ma zostać zniesione i będzie dozwolone 9G. 

Cóż, pokaz jak pokaz, najważniejsze jest to czy Lockheed-Martin znajdzie nowych klientów na F-35. Jedyna plotka jaką słychać to nadchodzące zamówienie z UK na F-35A. Ale nie zmaterializowało się ono jeszcze.  F-35 nie ma konkurencji na rynku więc problem nie polega na tym że klienci mogą wybrać, problemem jest cena i to że USA nie chce sprzedawać tego samolotu wielu potencjalnie zainteresowanym. 

Edycja – jest film:

Related Post

 • GB

  Marku może trzeba sprawdzić ciężar do mocy, bo F35 może mieć największy i w związku z tym największe przyśpieszenie w pionie może o to chodziło facetowi z LM?

  • Marek Cyzio

   F-35 wg. oficjalnych cyferek wypada raczej słabo w rankingu stosunku ciągu do masy. Najlepszy ze wszystkich samolotów ma podobno F-22 ale on ma dwa silniki + różne źródła różnie to szacują. Oczywiście istnieje możliwość ze rzeczywisty ciąg F-22 i F-35 jest znacząco większy niż to co się oficjalnie podaje – to że planowany jest pionowy lot po starcie z pełnym uzbrojeniem wskazuje na to że pewnie czegoś nie wiemy – wg. danych F-35A z pełnym uzbrojeniem i zapasem paliwa nie jest w stanie tego dokonać.

 • Jacek Janacz

  Wygląda na to, że pokaże to, co rosyjskie samoloty pokazują już od dawna. A podobno manewrowość nie jest już istotnym wskaźnikiem na współczesnym polu walki 🙂

  • Marek Cyzio

   L-M od dawna mówi ze manewrowość jest w przypadku myśliwców V generacji zupełnie zbędna. Ale manewrowość jest rewelacyjna na Air Shows i manewrowość się sprzedaje – F-35 może wszystko co Eurofighter czy Grippen a przy okazji ma znacznie mniejszy przekrój dla radaru. Czymś trzeba uzasadnić wysoką cenę. Przeciwnicy twierdzili ze F-35 lata jak ranna kaczka, ten pokaz pokazał ze to nieprawda.

   • Jacek Janacz

    Nie wiem, być może. Pamiętam że były już takie czasy, kiedy Amerykanie twierdzili podobnie, tzn. że manewrowość nie jest już potrzebna, tylko speed i rakiety. A potem przyszła Korea i Wietnam. Było kilka realnych, w miarę współczesnych dowodów, że nowoczesną technikę da się oszukać, całkiem prymitywnymi metodami. Choć oczywiście technologia i sieciocentryczność daje ogromną przewagę nad przeciwnikiem

    • Alex

     To o czym mówisz to jest doktryna po wietnamie a poza tym w wojnie koreańskiej F86 miały ponad 5 zestrzelonych migów na każdą stratę własną a F15 Izraelskie wielokrotnie pokazywały ile warte są Rosyjskie myśliwce w walce.

     • Jacek Janacz

      Może faktycznie trochę pokręciłem z Koreą. Ale Wietnam to już czas choćby F-104. Trudno też porównywać wyniki walk pilotów Amerykańskich z nie-rosyjskimi. Nie gloryfikuję rosyjskich samolotów współczesnych czy starszych, bo pęd do prędkości w ZSRR też był w tamtym okresie, chodzi mi o to, że nawet -na pozór- najlepsza armia świata też może pomylić się w swojej doktrynie