Koniec Nauki?

Dziś ciekawa wiadomość z RussianSpaceWeb – Rosja planuje zrezygnowanie z wysłania w kosmos modułu MLM Nauka. O problemach z tymże pisałem wielokrotnie więc nie będę się powtarzał. W związku z czym dziś tylko o tym co to oznacza dla rosyjskiego fragmentu ISS. MLM Nauka miała łączyć obecny moduł Zwiezda z nowymi modułami ISS – na jego końcu miał być zainstalowany nowy moduł cumowania z sześcioma portami. To do niego były by w przyszłości mocowane nowe rosyjskie moduły ISS – NEM (zasilanie i nauka) – te miały by własne baterie słoneczne, radiatory itp. Można by ich przymocować dwa a docelowo nawet cztery. Jednak jeżeli MLM nie poleci to jedynym rozwiązaniem jest przymocowanie nowego modułu cumowania bezpośrednio do Zwiezda. A to oznacza że cztery jego miejsca do cumowania będą bezużyteczne z uwagi na brak miejsca i będzie można co najwyżej przycumować jeden moduł NEM i koniec. Jednak jako że w planach jest obecnie wyprodukowanie tylko jednego takiego modułu, to nie jest to wielkim problemem. Tak, cała konfiguracja nie będzie miała sensu (moduł cumowania przymocowany do modułu cumowana tak że jest prawie bezużyteczny), ale lepsze to niż nic. Do tego na ISS czeka na MLM Nauka śluza powietrzna. Która nie pasuje do NEM. Oczywiście da się przerobić NEM tak by ta śluza do niego pasowała ale to oznacza ryzyko narobienia podobnego bałaganu jak z MLM Nauka. Innym problemem jest budowane przez ESA ramię podobne do kanadyjskiego CanadaArm. Było ono zaprojektowane do zainstalowania na MLM Nauka. Czyli NEM wymaga następnych zmian…

Progress który poleciał w kosmos wczoraj miał pierwotnie mieć bardzo ważne zadanie – miał odczepić od ISS moduł Pirs i zabrać go do spalenia się w atmosferze. Pirs miał być usunięty, bo na jego miejsce miała być przycumowana MLM Nauka. Jako że Nauka nie leci, to Progress nie będzie wykonywał tego zadania. Obecnie planowane jest to dla Progressa który poleci 3 loty dalej, ale może się to zmienić jeżeli MLM Nauka pójdzie na żyletki.

Related Post

 • Mike W

  Ciekawe ile w sumie kosztowało wyprodukowanie tego modułu

  • LooZ

   Na pewno kilka Dacz pod Moskwą 😉

 • marxxred

  Śmiać się czy płakać?

 • vortex

  To może się wiązać ze sprawą wyboru 9 czerwca Elwiry Nabjullinej na kolejną drugą kadencję na szefa banku centralnego Rosji. Za jej wyborem glosowało 360 posłów przeciw tylko 5. Oznacza to że dotychczasowa polityka finansowo gospodarcza Nabjullinej ( i całej ekipy jak Miedwiediew, Kudrin, Gref,) będzie kontynuowana. A ta polityka z siłą tornada demoluje kolejne rosyjskie przedsiębiorstwa i banki, i niszczy budżet. A skoro będzie kontynuowana to należy spodziewać się kolejnych i kolejnych planów oszczędnościowych. Tam nawet budżet obronny potężnie obcięli. Też zapowiedziano zamrożenie indeksacji emerytur. Też przedłużenie wieku emerytalnego. Tną wszędzie do obłędu. Więc jakieś tam programy kosmiczne? A wyciąć i po temacie.

  • Alfred Ratyński

   Powszechnie wiadomo, że to Balcerowicz zniszczył polski przemysł… A tak na poważnie – za działania po kryzysie tej Pani należy się szacunek. Odpowiedzialny za to jest Car…

   • vortex

    Znasz się chłopczyku na temacie? Nie znasz się więc nie nawijaj debilnej propagandy. Nie wypowiadaj się w sprawach o których nie masz najmniejszego pojęcia, poza głupkowatą propagandą dla niedorozwiniętych umysłowo. Ja się znam akurat ten temat dobrze. Nie będę tutaj robił referatów, bo mi się nie chce, a poza tym szkoda czasu robić wykłady (darmowe) dla kilku osób. Niech barany nauczą się pracy samodzielnej. Czytać, skoro chamy wprost z czworaków uczą się czytać i pisać, a nawet licznie zostają naukowcami – to czytanie, zdobywanie informacji, praca samodzielna, myślenie. A nie powtarzanie propagandowych banialuków dla idiotów.

 • jscst

  (…)Obecnie planowane jest to dla Progressa który poleci 3 loty dalej, ale może się to zmienić jeżeli MLM Nauka pójdzie na żyletki.(…)
  Po co na żyletki jak można dać do muzeum np. w Moskwie?

  • Marcin Pałasz

   Nie uwierzę, że wstawiliby do muzeum dowód swojej niekompetencji, niegospodarności i nieudolności.