90%

Szanse na udaną pogodę w czasie jutrzejszego okienka startowego Falcona 9/SES-11/Echostar-105 są 90%. Czyli mówiąc inaczej pogoda na pewno nie przeszkodzi.

Zakładając że jutrzejszy lot będzie udany a inspekcja rakiety po wylądowaniu nie pokaże niczego złego, to możemy się spodziewać kilku ciekawych komunikatów prasowych – oczekuje się że po trzecim udanym locie używanej rakiety NASA zgodzi się na używanie używanych F9 do lotów CRS a ubezpieczyciele Iridium pozwolą firmie na użycie takich do następnych lotów IridiumNEXT. Jednocześnie pojawiły się ciekawe plotki o jakimś pierwszym stopniu którego użycie jest niezwykle tajemnicze i może być związane z jakimś nie ujawnionym jeszcze projektem wojskowym. Na razie to tylko plotki ale jak coś konkretnego się pojawi to będę raportował.

A na koniec bardzo prozaiczna a jednocześnie niezwykle ważna informacja – w Port Canaveral otworzono pub w którym serwowane jest 60 rodzajów piw z beczek. Pub ma siedzenie na zewnątrz strategicznie ustawione tak by dało się obserwować starty rakiet. A to oznacza że pewnie wiecie gdzie jutro będę na start F9 😉

Related Post

 • uze

  Na zdrowie 😀

 • Krzysztof Owak

  Chyba że po 10 piwie włączy się Markowi osobisty interferometr 🙂

 • uze

  Na pewno żeby sobie w spokoju popić już zaprogramował wyzwalacz połączony z serwomechanizmami sterowany na podstawie analizy obrazu z szerokokątnej kamerki 😉

 • jscst

  (…)Jednocześnie pojawiły się ciekawe plotki o jakimś pierwszym stopniu którego użycie jest niezwykle tajemnicze i może być związane z jakimś nie ujawnionym jeszcze projektem wojskowym.(…)
  Że wojskowi wystrzelili satelitę i nikt o tym się nie dowiedział? Niemożliwe…
  Lot balistyczny pod przykrywką testu jakiegoś pocisku… o ile to jest wykonalne to jednak jest bardzo kuriozalne.
  Testy naziemne? Brzmi już lepiej, ale na czym miałby polegać ten projekt, którego nie mogłaby przeprowadzić SpaceX (tuszę, że objęcie regulacjami ITAR jest wystarczającą rękojmią utrzymania)?
  To może przemycili coś w oficjalnym locie?

 • Pengos

  im więcej piw tym płynniejsze ruchy i mniejsze zagrożenie że wyjdą poruszone zdjęcia. Byle utrafić w obiekt 😉

 • Jeśli mnie pamięć nie zawodzi, to poprzednie dwa pierwsze stopnie co wcześniej poleciały drugi raz i ten co teraz poleci, były z odzysku po CRS-ach, bo to są loty, które najmniej uszkadzają i przeciążają F9, prawda?

  Więc to raczej NASA sponsoruje następne loty z odzysku 😉 Jakby zaczęli teraz pakować używki do misji CRS to skąd będą mieć używki w pierwszej kolejności? 😉

  • robert

   Drugi był po IriidiumNext, ten będzie z CRS-10. Dlaczego niby NASA sponsoruje te loty? Nasa płaci za cały lot, nie obchodzi ich co SpaceX zrobi z tą rakietą. Firma proponując używkę ustala mniejszą cenę za start.