Kalifornia zrobiła psikusa SpaceX

Rada miasta Hawthorne w Kalifornii zgodziła się na budowę bloku na rogu ulicy naprzeciwko SpaceX. Lokalizacja jest okropna – na jednym rogu mamy fabrykę rakiet, na drugim centrum dystrybucyjne Amazon, zaraz obok aktywną bocznicę kolejową. Do tego SpaceX do tej pory wynajmował cześć ziemi na której ma powstać blok jako parking dla swoich pracowników. To mniej więcej tam SpaceX robił dziury w ziemi testując nową maszynę do drążenia tuneli. Teraz trzeba będzie to pewnie zasypać.

Jak możecie sobie wyobrazić zbudowanie apartamentów natychmiast utrudni życie wszystkim firmom w okolicy – jak tylko pojawią się mieszkańcy to zaraz zaczną się skargi na hałas w nocy itp. co znacząco utrudni pracę SpaceX (i nie tylko). Do tego same apartamenty będą w standardzie który raczej będzie dla mało zamożnych wynajmujących – pracownicy SpaceX raczej w nich nie zamieszkają. Apartamenty mają być małe (mniejsze niż minimalna powierzchnia do tej pory wymagana przez miasto) i z ograniczoną ilością miejsc do parkowania.

Oczywiście dla mnie to dobra wiadomość. Im bardziej utrudnia się życie SpaceX w Kalifornii tym większa szansa że Musk się w końcu wkurzy i przeniesie fabrykę BFR na Florydę.

Related Post

 • robert

  Myślę, że prędzej czy później się przeniesie, ze względu na BFR

  • Marek Cyzio

   Kolega LooZ donosi ze fabryka ma być w Luizjanie a transport do Boca Chica i Cape Canaveral na barkach.

   • rtyui

    Moze Musk nie lubi komarow i krokodyli, tylko ze w Luizjanie pewnie tez sa? 😉

   • Angar

    Na reddicie jest wypowiedź Gwynne Shotwell:
    Where will the BFR be built?
    We’re looking at building a facility by the water in LA. We thought we’d build it in our factory in Hawthorne, but we priced transport to the harbor, and it came out to $2.5m per trip. It would require taking down stoplights, and just wouldn’t be worth it. So we will build a new facility by the water. We will eventually also have a number of production sites by out launch sites.

    https://www.reddit.com/r/spacex/comments/75ufq9/interesting_items_from_gwynne_shotwells_talk_at/

 • uze

  W tej Ameryce to lepsi urzędnicy niż u nas. U nas na szczęście wydają tylko idiotyczne pozwolenia budowlane na terenach zalewowych, póki co na przemysłowych nikt chyba na to jeszcze nie wpadł 😉