Zaczyna brakować miejsca na Cape

Space Florida planuje dać w prezencie/pożyczyć Boeingowi/Aerojet Rockedyne prace o wartości $30M by ułatwić firmom przygotowanie miejsca do startów i lądować XS-1. $13M z tej kwoty to zakup różnego rodzaju urządzeń do produkcji rakiet – po ich zakupie Boeing/Aerojet Rockedyne wezmą je w leasing od Space Florida i spłacą docelowo całość inwestycji. $17M ma pójść w infrastrukturę – przygotowanie dawnych LC-16 i LC-20 do startów nowej rakiety, budowę ewentualnych budynków i hangarów (w tym czegoś na SLF by po wylądowaniu pojazd miał gdzie się schować). Podatnicy na tym nie stracą, firmy mają spłacić wszystkie te kredyty w formie leasingu czy też opłat za użytkowanie. Jednak patrząc na „ICBM row” wydaje się że na Cape zaczyna powoli brakować miejsca. Blue Origin rozpanoszył się na LC-11/LC-36 na tyle że LC-12 jest bezużyteczne, szczególnie że z drugiej strony SpaceX na LC-13 się rozlał dość szeroko + planuje dalszą ekspansję. LC-14 jest zabytkiem, więc nie da się go ruszyć. LC-15 pewnie zostanie zaanektowane w części przez prace na LC-16. Podobnie z LC-19, które pewnie zostanie częściowo zaanektowane przez prace nad LC-20. I to koniec miejsca na ICBM row.

Related Post

 • marxxred

  A co to za LC-14?

  • Marek Cyzio

   Miejsce startu misji Mercury-Atlas

   • marxxred

    Wyburzmy to. Postęp techniczny jest ważniejszy.

 • Jest gdzieś jakaś czytelna i aktualna mapka, kto gdzie teraz się panoszy? Fajnie by było to sobie zwizualizować 😉

  • uze

   Jest wiele mapek z umiejscowieniem poszczególnych kompleksów wyrzutni na CC, wystarczy wygooglować. Co prawda ciężko o taką która pokaże aktualne strefy wpływów, ale posiłkując się danymi tabelarycznymi kto teraz jaką wyrzutnią włada, to można pokusić się o zrobienie takiej mapki w całkiem krótkim czasie. Na bloga do jakiegoś artykułu jak znalazł 😉 Nawet w Google Earth większość padów jest dość ładnie oznaczona.

   • Lech
    • sosite

     Fajna mapka 🙂
     Hmm, a Japończyki nie mają przypadkiem jeszcze czegoś u siebie?

     • Lech

      Mają. Mapka nie jest kompletna, nie wszystkie stanowiska w KSC są opisane, podobnie w Bajkonurze, brak pozostałych rosyjskich, amerykańskich i chińskich kosmodromów, nie mówiąc reszcie świata. Postaram się ją uzupełnić.

     • Pengos

      no i jeszcze Korea Północna, choć w sumie oni to tak bardziej hobbystycznie… 😉