Tesla kontra Niemcy

Wyczytałem dziś taką ciekawostkę – Tesla znowu nie jest objęta programem rabatów na samochody elektryczne w Niemczech. Zaczęło się od tego że Niemcy ustalili system rabatów na samochody – kupujący mogli dostać rabat w wysokości 4000 euro na każdy samochód którego cena bazowa (nie końcowa!) była poniżej 60 tys. euro. Ta kwota została specjalnie tak ustalona by Model S się nie łapał. W końcu kraj który jest potęgą motoryzacyjną nie będzie przecież dotował jakiegoś amerykańskiego producenta. Ale Tesla się nie poddała – zaoferowała Model S w „gołej” wersji za 59900 euro – nie było w nim dosłownie niczego, włącznie z kamerą cofania, nawigacją itp. I było wszystko OK aż do momentu kiedy nie oskarżono firmy o oszustwo – podobno nie dało się zamówić takiej wersji. Tesla twierdzi że to nieprawda i że taka wersja jest oferowana tylko po prostu nie ma na nią ani jednego chętnego. Jednak samochód usunięto znowu z listy samochodów które są objęte rabatem. To poważny problem dla firmy – bez rabatu sprzedaż znacząco spadnie.

Ciekawe co Niemcy wymyślą żeby nie dawać rabatów nabywcom modelu 3? Pewnie wymogiem będzie to żeby nazwa samochodu nie zawierała cyferek 😉 Ciekawe także co zrobi Porsche ze swoimi elektrycznymi pojazdami – założę się że podobny manewr jak Tesla z Modelem S – podstawowa wersja której nie da się kupić w cenie poniżej 60k euro. Tyle że w tym wypadku nikt nie będzie oskarżał firmy o oszustwo bo przecież to niemiecki producent a oni nigdy nie oszukują.

Related Post

 • GB

  Tak tak….. prezes VW trzy listy do mnie napisał, że „Das Swindel” , który kupiłem w 2010 r. ma „nieprawidłowe” oprogramowanie.
  Amerykanie dostali 25 mld USD, a my mamy promocje w salonach na VW z silnikami do kosiarek.

 • Krzysztof Owak

  Tylko Niemcy nie mają nić co by dorównywało Tesli

 • Zdenek Spamana

  Nie wiem jak to ująć, ale gdyby państwo w tym przypadku porównać do firmy, to taka firma na pewno zostałaby oskarżona o nieuczciwą konkurencję.

 • Lech

  Jak my, Polacy, nie wpuszczamy obcych firm do siebie, to patriotyzm, ochrona rynku i miejsc pracy itp., a jak Niemcy chronią swoich producentów samochodów, to zaraz wszystkim odp….
  Na marginesie (o czym już kiedyś tu pisałem), w Norymberdze są dwa salony Tesli, mój sąsiad ma S60, całkiem sporo ich jeździ po ulicach, więc nie wpadałbym w panikę, Niemcy to świetny rynek zbytu dla Elona, być może najlepszy w Europie, poradzi sobie bez dotacji.

  • Krzysztof Owak

   Moim zdaniem najlepszym rynkiem zbytu dla Tesli w Europie jest Norwegia

   • Lech

    Norwegia: 5 165 802 mieszkańców
    Niemcy: 82 349 400 mieszkańców

  • uze

   Ale oni nie chronią swojego rynku bo na dobrą sprawę nie oferują porównywalnego auta do normalnego podróżowania. Taką decyzją jawnie faworyzują swoje wykastrowane miejskie elektryki, odcinając rabat na samochód którym można pojechać w miarę normalnie gdzieś dalej niż do pracy i z powrotem. To nieuczciwe jest.

   • Lech

    No właśnie, faworyzują swoje, to chyba o to chodzi, żeby jak najwięcej kasy zatrzymać u siebie, dać pracę na miejscu. Tesli nikt nie blokuje, nie utrudnia prowadzenia biznesu, po prostu nie ułatwiają. A to, że niemiecki przemysł samochodowy to mafia, i to sięgająca bardzo wysokich szczebli władzy, to osobna sprawa 🙂

    • uze

     Niech najpierw stworzą konkurencyjny produkt. Póki co nie mają, a na siłę chcą zachęcić ludzi do kupna półśrodków. i3 czy e-smart nada się świetnie do miasta, ale nikt nigdzie dalej tym nie pojedzie, chyba że ma dużo czasu, Tesla nada się zarówno do codziennej jazdy jak i na weekendy, a rzucają jej kłody pod nogi samemu nie oferując nic w zamian.

     • jscst

      (…)Niech najpierw stworzą konkurencyjny produkt.(…)
      Rada kierowana szczególnie do taksówkarzy…

     • Lech

      Nowa tesla S (pomijając wspomniany wcześnie model Base) kosztuje w Niemczech od 82 tys Euro, podczas gdy premia do końca 2017 wynosi 4 tys., więc jak kogoś stać, to kupi z premią czy bez. Od 2018 premia spada i tak do 3 tys.

     • uze

      Jestem urodzony i wychowany w Poznaniu, przez wielowiekową rodzinę mieszczan tego słynącego z pracowitości, oszczędności i gospodarności miasta, Pyra jeśli ma zainwestować jakiś grosz, to z uśmiechem przyjmie szybsze tempo zwrotu inwestycji. Pomijając już że dwa razy się zastanowi zanim kupi coś co ktoś chce mu wepchnąć dając dotacje (gdy obok widzi coś lepszego ale tej dotacji pozbawionego), a jeśli już się zastanowi, to będzie bardzo zła jeśli okaże się że ktoś chce ją tą dotacją zrobić w wała. Ale takie rzeczy to tylko Pyrlandia, za Wielkopolską tego podobno nie zrozumieją 😛 Dla mnie dotacja na tanie elektryki to jest właśnie robienie w wała. Bo kup pan sobie elektryczne auto, ale kup od razu drugie z dieslem żeby pojechać trochę dalej niż do pracy, na przykład do babci na urodziny.

    • jscst

     No to niech amerykanie podkręcą tempo śledztwa w sprawie spalin VW…

 • LooZ

  Poczytaj lepiej co Mercedes zrobił z pożyczonym X P100D od niemieckiego małżeństwa 😉

  • Marek Cyzio

   Gdzie można to znaleźć?

  • jscst

   Historyjka z zada wzięta… Kto ma uwierzyć, że ich szpiedzy przemysłowi są głupsi od Wacława „To ja wykończyłem Caracale” Berczyńskiego?

   • LooZ

    Wiadomo, Der Spiegel to przecież tabloid, właściciele na forum kłamią i mapy Tesli kłamią.

    • jscst

     To jest tak nieprawdopodobne, że bez jak nie zobaczę konkretnego (tzn. się sądowego) aktu oskarżenia to nie uwierzę…

 • jscst

  (…)Ciekawe także co zrobi Porsche ze swoimi elektrycznymi pojazdami – założę się że podobny manewr jak Tesla z Modelem S – podstawowa wersja której nie da się kupić w cenie poniżej 60k euro.(…)
  Do czasu aż natkną się na ambitnego dziennikarza, który zrobi prowokację na cały świat… W razie potrzeby szejkowie chętnie takową ambicję sfinansują…