Miało nie być o Zumie

Miałem już nie pisać o Zumie ale… No właśnie – pojawiły się ciekawe informacje. Wygląda na to że Zuma była prototypem nowego system radarowego mającego na celu wykrycie wszelkiego rodzaju ruchów pojazdów w ciągi nie więcej niż 15 minut od ich wystąpienia. Oczywiście chodzi przede wszystkim o Północną Koreę, ale system pokrywał by praktycznie całą Ziemię z wyjątkiem Arktyki i Antarktydy (ale tam nic ciekawego się nie dzieje). Zuma podobno jest następcą satelity znanego jako USA 193 wystrzelonego w 2006 roku z Vandenberg za pomocą rakiety Delta II. W przypadku tamtego satelity historia była podobna – oficjalnie stracono z nim kontakt po trzech orbitach. Nieoficjalnie pewnie ez bo satelita spadł na ziemie dwa lata później.

Zuma jest sporym satelitą – jeżeli dane CBO są prawdziwe, to Zuma ma radar o powierzchni 100m2. Takie coś raczej trudno ukryć, choć pewnie się da. Do osiągnięcia celu – wykrywania ruchów czegokolwiek na ziemi z dokładnością 10 cm – potrzeba 9 takich satelitów. Zbudowanie takiej konstelacji zajmie wiele lat – do tego czasu problem z Koreą może zdążyć się sam rozwiązać.

Czy Zuma jest na orbicie? Trudno powiedzieć. Czy działa? Jeszcze trudniej powiedzieć. Niepokojące jest to że upłynęło już kilka dni od startu a amatorscy obserwatorzy nadal nie znaleźli Zumy. Czyli albo jej tam nie ma albo się dobrze ukrywa. Wiele z supertajnych satelitów NRO po wystrzeleniu znikło i pomimo ze wiemy że są na orbicie to nie da się ich zobaczyć. Brak obserwacji Zumy nie świadczy o tym że spadła na ziemie.

Related Post

 • wrw

  Jest w ogóle szansa aby ta sprawa zostala wyjasniona na tyle aby oczyscic SpaceX z winy lub ją ostatecznie potwierdzić?Myślę że dla ich klientów może mieć to znaczenie.

  • Kordian Zadrożny

   Ale chyba nikt nie widzi Space X, przynajmniej nie dziś.

   • wrw

    Ale smród związany z Zumą się za nimi ciągnie w mediach czy wśród niektórych kongesmenów właśnie przez tą całą tajemnicę i brak jednoznacznego stwierdzenia kogoś z amerykańskich władz typu „SpaceX wykonał swoją część zadania”.Wystarczyłoby tylko tyle powiedzieć żeby z jednej strony oczyścić całkowicie Muska a z drugiej nie zdradzić żadnych szczegółów misji.

    • Samo SpaceX wydało oświadczenie, że misja do separacji przebiegła prawidłowo więc

     • marxxred

      To szczyt dezinformacji. Wystrzelili pusta osłonę aerodynamiczną 🙂

    • marxxred

     Specjalnie zgłosili awarię działającego satelity.

   • Klienci bronią SpaceX w mediach. Nie jest źle
    https://twitter.com/IridiumBoss/status/951565202629320705

  • Lech

   Myślę, że jeżeli coś było z rakietą nie tak, to czeka nas dłuższa przerwa w lotach Falcona do czasu wyjaśnienia, więc kolejny lot pogrąży, lub oczyści SpaceX z podejrzeń.

 • marxxred

  I know! Zuma is stealth!

 • mmartysien MichalM

  Za pomocą jakiego rodzaju obserwacji amatorzy są w stanie zauważyć tego typu satelity ?
  Skąd wiadomo, który obiekt jest który,skoro są tajne?