Różne drobiazgi

Trochę różnych drobiazgów jakie się nazbierało, a które nie wymagają osobnego postu:

  • F-35A jest oficjalnie gotowy do walki. Samolot zestrzelił drona i został przeniesiony ze stanu “testowania” na “wstępną gotowość bojową”. USAF planuje wysłać eskadrę F-35A na bliski wschód do “walki” z ISIS. Celem jest przede wszystkim pokazanie samolotu potencjalnym klientom – Arabii Saudyjskiej, Jordanowi itp.
  • Virgin Galactic dostał licencję FAA na loty testowe SpaceShipTwo, jest ona ważna na dwa lata i zabrania lotów komercyjnych z ludźmi. Jednak pozwala na loty komercyjne z ładunkami naukowymi. Zanim SpaceX dostanie licencję na loty komercyjne, musi wykonać pełen zestaw lotów testowych a ich wyniki przedstawić FAA, która zadecyduje czy plan testów jest kompletny a pojazd wystarczająco bezpieczny.
  • Moon Express dostał licencję od FFA na lądowanie na Księżycu. FAA zdecydowało że takie lądowanie nie narusza interesów USA oraz traktatów międzynarodowych. Z wydaniem licencji był problem – nikt w rządzie nie wiedział która z agencji powinna mieć prawo wydawania licencji dla firm prywatnych na zarówno opuszczenie orbity Ziemi jak i lądowanie na Księżycu lub innej planecie. W końcu zdecydowano że FAA się tym zajmie. To dobra wiadomość, jako że SpaceX będzie niedługo potrzebowało licencję na lądowanie na Marsie i pójdzie to szybciej.
  • Panel doradczy NASA do spraw lotów załogowych martwi się że USA będzie musiało opuścić ISS na rok lub dłużej zostawiając ją w rękach Rosjan. NASA nie kupiła Soyuzów na loty po 2017 roku zakładając że przynajmniej jedna z firm (SpaceX, Boeing) rozpocznie loty do ISS w 2018 roku. Jednak harmonogramy obu firm są bardzo napięte i nie ma w nich miejsca na jakiekolwiek problemy. A jak widać na przykładzie Boeinga, problemy się pojawiają a ich rozwiązanie potrafi opóźnić start o kilka miesięcy. Panel uważa że ilość problemów i opóźnień będzie rosła wraz ze zbliżającymi się terminami lotów testowych i że żadna z firm nie ma szans na dotrzymanie obecnych terminów. Dlatego NASA powinna profilaktycznie zakupić kilka lotów Soyuza w 2019 roku.