Muskowe marzenia

Musk opowiada o tym jak to Mars jest podobny do Ziemi i jak jeżeli chcemy zostać stworzeniami międzyplanetarnymi, Mars jest najlepszym rozwiązaniem – Księżyc ma dużo trudniejsze warunki do życia choć jest bliżej, warunki na Wenus są nie do wytrzymania. Żeby ludzie pojechali i stworzyli kolonię, trzeba obniżyć koszt lotu na Marsa z 10 miliardów dolarów na osobę do 200 tysięcy dolarów na osobę. To olbrzymia zmiana kosztu, ale w końcu komputery miały podobną w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Żeby to osiągnąć, SpaceX uważa że trzeba wdrożyć cztery technologie – pełna wielokrotność użycia rakiet, tankowanie w kosmosie, silniki zasilane metanem  i produkcja paliwa na Marsie. Oczywiście Musk opowiada o tym jak to by było gdyby samoloty były jednorazowe – ile by wtedy kosztował bilet . Drugi element to tankowanie w kosmosie – o ile tankowiec i pierwszy stopień będą często wracały na ziemię i dzieliły koszt na wiele lotów, o tyle sam pojazd załogowy będzie się na ziemi co kilka lat pojawiał i dlatego opłaca się załadować go ile się da wszystkim co potrzebne na Marsie a następnie zatankować na orbicie. Bez tego koszt lotu jednej osoby na Marsa rośnie wielokrotnie. Trzeci element to produkcja paliwa na Marsie. Bez tego duża część ładunku jaką trzeba zabrać na Marsa to paliwo na powrót. To znacząco zwiększa koszt. Następnym elementem jest paliwo – metan jest najlepszy z wielu powodów – tani, łatwo wyprodukować na Marsie, dużo gęstszy niż wodór, łatwiejszy do przepompowywania w kosmosie, nie paskudzi silników produktami polimeryzacji itp. Dlatego SpaceX uważa że metan jest idealnym paliwem rakietowym przyszłości.

Musk puścił wizualizację którą widzieliście. Powiedział że to jest to co mniej-więcej buduje SpaceX – symulacja została zrobiona używając modeli CAD z projektów rakiety, pojazdu załogowego i tankowca. Pojazd załogowy i tankowiec są identyczne, tylko tankowiec ma wszędzie zbiorniki. Potrzebne będzie kilka (3-5) lotów tankowca żeby zatankować pojazd załogowy. Pojazd załogowy ma lecieć na Marsa co 26 miesięcy, co oznacza że trzeba mieć ich więcej niż jeden, najchętniej wiele po to by co te 26 miesięcy leciała ich cała armada. I ponieważ okienko otwiera się co 26 miesięcy to loty będą odbywały się ciągle a pojazdy załogowe jeden za drugim ustawiały się w kolejce do tankowania i lotu na Marsa. Musk pokazał co będzie we wnętrzu – chce żeby każdy statek brał do 100 osób + ładunek, dużo ładunku. Żeby kolonia mogła istnieć samodzielnie, potrzeba milion ludzi na Marsie. Dlatego chcą upchnąć 100 osób na jednym locie i odbyć 1000 lotów. Zajmie to 20-50 wycieczek = 40 do 100 lat. To oznacza że będzie kilkaset pojazdów załogowych a za każdym razem będzie leciało ich co najmniej 20 jednocześnie.

screenshot-at-sep-27-15-26-32

Zbiorniki są tak wielkie że trzeba będzie używać gazowego tlenu i metanu do utrzymywania ciśnienia w nich, zabrakło by helu na Ziemi jakby używać technologii jak w Falconie 9. Ładowność tego jest 550 ton.

screenshot-at-sep-27-15-28-53Musk twierdzi że LC-39A wytrzyma taką rakietę.

screenshot-at-sep-27-15-30-22

Teraz o Raptorze – ma używać zagęszczonego paliwa i utleniacza – ułatwia to pompowanie i zmniejsza ryzyko kawitacji:

screenshot-at-sep-27-15-31-53

Miałem rację z ilością silników:

screenshot-at-sep-27-15-33-32

Prędkość rozdzielenia się 1 i 2 stopnia jest trochę większa niż w Falconie 9, ale booster ma używać tylko 7% paliwa na powrót na stanowisko startowe. Mają nadzieję że nawet do 6% się uda. Lądowania mają być z dokładnością do centymetrów.

screenshot-at-sep-27-15-36-08

Tylko 7 centralnych silników się rusza,, pozostałe są zamocowane „na sztywno” co zmniejsza ilość potrzebnego miejsca.

screenshot-at-sep-27-15-37-13

Drugi stopień ma 9 silników – 6 do lotów w próżni i trzy do startów/lądowań. W pełni zatankowany ma być w stanie dostarczyć 450 ton na Marsa!

screenshot-at-sep-27-15-39-08

Loty początkowo zajmą 3 miesiące w jedną stronę, docelowo 30 dni.

screenshot-at-sep-27-15-40-04

Na statku mają być restauracje, miejsca do zabawy, pewnie także kasyno 😉 Lądowanie na Marsie bez hamowania silnikami – nowa osłona termiczna pozwoli na wejścia w atmosferę z prędkością nawet 12.5 km/s.

screenshot-at-sep-27-15-42-18

Na Marsie paliwo i utleniacz będzie produkowane z wody i dwutlenku węgla. Energia z olbrzymich baterii słonecznych.

No i najważniejsze pytanie – pieniądze – Musk ma zamiar wydać wszystko co ma, wszelkie zyski SpaceX + ma nadzieję że inni się dołożą. A potem loty będą zarabiały na siebie:

screenshot-at-sep-27-15-42-59

Docelowo mają nadzieję że cena spadnie poniżej $150K za lot na osobę. Musk pokazał jak firma zmieniała się od 2002 roku, kiedy było ich tylko kilka osób do 2016 kiedy to lądują na barkach i na lądzie:

screenshot-at-sep-27-15-48-01

Musk twierdzi że w 2008 praktycznie zbankrutował – miał pieniądze tylko na trzy loty Falcona 1 i wszystkie trzy się nie udalły, ale wygrzebał jakieś zaskórniaki i czwarty się udał. I wtedy pieniądze popłynęły, głównie pieniądze od NASA. Musk powiedział że jak udało się w zeszłym roku wylądować na LZ-1 to był to najlepszy dzień jego życia. 60% misji Falcona 9 wymaga lądowania na barce.

A oto plany SpaceX:

screenshot-at-sep-27-15-52-58

Pierwszy próbny statek kosmiczny ma być gotowy za cztery lata. W wersji tankowiec będzie w stanie zrobić SSTO. Mają nadzieję że może uda się sprzedać opcję transportu ładunku w dowolne miejsce na ziemi w 45 minut. Pływające platformy w okolicach wielkich miast i skoki suborbitalne. Pierwszy stopień będzie wielką wersją Falcona 9. Jak wszystko pójdzie jak z płatka to za 10 lat polecą na Marsa.

Dragon 2 ma lecieć na Marsa w 2018, potem w 2020. Co 26 miesięcy SpaceX będzie wysyłał coś, minimum Dragona na Marsa. Dragon specjalnie jest zaprojektowany po to by móc wylądować na dowolnej planecie w układzie słonecznym (na której daje się lądować). Loty na Marsa pozwolą na zbadanie wielu aspektów lotu i lądowania na Marsie. Musk pokazał kilkusekundowy test Raptora – silnik działa i się nie rozleciał. To wielki sukces. Raptor jest tego samego rozmiaru co Merlin. Firma produkuje 300 Merlinów rocznie i ma nadzieję produkować 300 Raptorów któregoś dnia.

Musk opowiadał także o budowie zbiorników paliwa i utleniacza z włókien węglowych. Jest wiele problemów. Zarówno związanych z temperaturami, jak i reaktywnością włókien węglowych z tlenem a także z rozmiarami. Ale SpaceX wyprodukował już jeden wielki zbiornik:

screenshot-at-sep-27-16-01-21

I podobno pierwsze testy są pomyślne. SpaceX myśli także o lotach poza Marsa:

screenshot-at-sep-27-16-03-32

I teraz najciekawsze – pytania i odpowiedzi:

 • pytanie o to gdzie będą produkować rakietę i gdzie będzie testowany? LC-39A ma być zbudowana tak by dało się startować F9, FH i ITS. Produkcja będzie odbywała się gdzieś w Luizjanie i będzie transportowany barkami, ale końcowe składanie będzie w KSC.
 • pytanie o to co zrobią z kupami na Marsie? Musk mówi że na Marsie jest pełno wody, więc spłukiwanie kup będzie banalne. Jednak powiedział także o elektrowni atomowej.
 • kto będzie pierwszymi ludźmi na Marsie? Musk mówi że loty będą bardzo niebezpieczne, więc raczej dzieci nie wezmą na pokład. Skąd oni biorą tych idiotów zadających głupie pytania? A Musk podobnie jak w poprzednim pytaniu nie odpowiada na nie, tylko odpowiada na pytanie które sam sobie zadał. Jak to lot na Marsa będzie wielką przygodą i jak to trzeba przenieść ludzi na inne planety żeby zabezpieczyć ludzkość przed wyginięciem.
 • następny idiota zapytał czy może mu dać prezent..
 • jak ludzie mają przeżyć na Marsie – promieniowanie itp. Musk twierdzi że promieniowanie jest niewielkie i nie ma co się nim przejmować.
 • dlaczego SpaceX nie zatrudnia ludzi z Rosji? Regulacje rządu USA zabraniają tego. Musk chciał by, ale minimum to zielona karta. W Tesli 1/3 inżynierów jest na wizach pracowniczych bo nie ma tego ograniczenia.
 • pytanie czy lot jest w jedną stronę? Musk twierdzi że niekoniecznie. Ludzie będą mieli opcję powrotu. Rakieta wraca więc jak ktoś chce to może wrócić.
 • pytanie o to jak zachęcić ludzi do lotu na Marsa. Na dwa sposoby – zrobić lot tańszy i spowodować żeby ludzie marzyli o tym. Tak jak kiedyś marzyli o popłynięciu do USA (wielu nadal marzy…)
 • ma być nowa wersja Falcona 9!!!
 • trzeba zainwestować 10 miliardów dolarów żeby to osiągnąć, SpaceX nie ma tyle pieniędzy ale może Elon znajdzie jakieś zaskórniaki.
 • Elon planuje lecieć na Marsa i ma zamiar dopilnować że jakby umarł to jego wizja będzie kontynuowana.

Muszę niestety kończyć moją transmisję 🙁