Nowy samolot?

Breaking Defense donosi że najnowsza estymacja kosztów bombowca B-21 wskazuje na cenę $511M zamiast $550M. Jednak planowany bombowiec jest od początku niewystarczający – gry wojenne jakie prowadzono wskazują na to że nie jest on w stanie osiągnąć celów w zachodnich Chinach. A cele te są szczególnie ważne w razie wojny – to tam znajdują się wyrzutnie balistycznych pocisków służących do zwalczania lotniskowców. Okazuje się więc że poza „szarym” programem budowy B-21, USA najprawdopodobniej ma równoległy „czarny” program budowy samolotu którego celem jest głęboka penetracja terenu przeciwnika i likwidacja systemów obrony przeciwlotniczej. Nie wiadomo kto buduje ten samolot, jakie ma on możliwości i przeciwko jakim konkretnie zagrożeniom jest budowany. Wiadomo jedynie że nosi roboczą nazwę PCA (Penetrating Counter-Air). Ciekawe jak się to ma do możliwości F-22? Czy jest za mało F-22, czy raczej jest on za mało „niewidzialny dla radaru” by móc spełniać tą rolę?

Jednocześnie jakiś czas temu pojawiły się ciekawe szczegóły na temat możliwości F-35 na nowoczesnym polu bitwy. Będzie miał on ciekawą rolę „przynęty” – umie on wykrywać radary służące do wykrywania „niewidzialnych dla radarów” samolotów a następnie przekazywać informacje o ich lokalizacji do niewidzialnych dla radaru pocisków LRSM (long range stand-off missile) które to mają za zadanie likwidację tych radarów.

A w międzyczasie F-35A są uziemione – wykryto w nich drobny problem z systemem chłodzenia awioniki – rury tego systemu znajdują się w zbiorniku paliwa i jeden z dostawców miał nieudaną partię tychże co spowodowało że trzeba je wymienić w 57 samolotach. Tylko 15 z nich lata, pozostałe 42 są nadal na linii produkcyjnej.

 

Related Post

 • Krone12

  Ach sie amerykańce uparły na chiny ,bardziej niż na rosję.

  • Marek Cyzio

   Rosja jest obecnie bezbronna i nie zapowiada się by to się zmieniło w najbliższym czasie. Natomiast Chiny bardzo intensywnie inwestują w nowe bronie i nawet obecnie było by ciężko ich załatwić w stylu Iraku.

   • Nostalgia za nieskończonością

    Z tą bezbronnością Rosji to bym się bardzo nie zgodził. Nie ta liga co USA ale militarnie jeszcze długo będzie numerem 2.
    Chinom w technologiach wojskowych jeszcze duuuużo brakuje do Rosji choć faktycznie dużo inwestują ale dojście do poziomu Rosji musi trochę potrwać. Oczywiście nie da się Chin pokonać w wojnie konwencjonalnej. Breaking Defence coś chyba błądzi-Co do PCA to trzeba wyjaśnić, że jest to program mający zapewnić dominację USAF w powietrzu po 2030r., zatem dotyczy programu następcy F-22 i częściowo F-15. Na razie oficjalnie program jest w fazie koncepcyjnej i nie bardzo wiadomo, co to ma być. Ponoć niekoniecznie ma to być samolot (platforma) ale „system systemów”. Wiadomo też, że w koncepcji PCA ma zniknąć podział na myśliwce/bombowce/maszyny walki elektronicznej-czego początki widać w maszynach 5 gen. -F-35 i F-22 (ten ostani przeszedł ewolucję od myśliwca przewagi powietrznej do właśnie

    • Nostalgia za nieskończonością

     takiego „prototypu” PCA. Z tym, że PCA ma kłaść nacisk na zasięg, ilość zabieranego uzbrojenia, możliwości sieciocentryczne, cyberataki itd. Program ma zniwelować braki obecnej 5 gen właśnie w zakresie zasięgu i udźwigu. Wracając natomiast do B-21 Raider, to faktycznie może istnieć „czarny” program maszyny wspierającej misje uderzeniowe ale pod zupełnie innym kryptonimem. Pierwotnie następca B-2 miał być jedną maszyną, jedna z uwagi na koszty i trudności techniczne poprzedni program NGB skasowano i w jego miejsce pojawił się program LRS-B oparty na 3 „czarnych” konstrukcjach -bombowca (B-21), maszyny zwiadowczej stealth do wskazywania celów(RQ-180) i właśnie czegoś jeszcze-prawdopodobnie bezzałogowej platformy do walki elektronicznej/cyberataków/przełamywania zaawansowanych systemow obronnych. Tyle można się dowiedzić ze żródeł oficjalnych. Coś tam w strefie 51 testują….

    • Marek Cyzio

     Chodziło mi o to że Rosja może spowodować nuklearny koniec świata i przed tym nie ma jak się obronić, jednak poza tym to konwencjonalna wojna z tym krajem wyglądała by niewiele inaczej niż z Irakiem, choć zamiast Kuwejtu mielibyśmy Polskę…

     • koziolek_matolek

      No raczej nie. Chyba ze wojna by byla na Pustyni Bledowskiej 🙂
      A tak na powaznie to NATO moglo by dostac lanie.

     • Marek Cyzio

      NATO tak a w szczególności Litwa, Łotwa i Polska. Dalej niz do Odry by Rosja raczej nie doszła.

     • koziolek_matolek

      No bo i po co. Wystarczy im ze nakopia pribaltykom i przekom 😀

  • Nostalgia za nieskończonością

   Perspektywicznie to właśnie Chiny są rywalem dla USA w zmaganiach o dominację globalną i nie tylko. Amerykanie to wyraźnie widzą. Rosja nadal jest mocarstwem ale „schodzącym” i nie może zagrozić pozycji USA. A Chiny mogą i podejmują wyzwanie. Rosja wciąż jeszcze wyprzedza Chiny pod wieloma względami ale potencjał Chin jest ogromny i rośnie a Rosja nie ma ani gospodarki ani takich pieniędzy, demografia też nie ta.

 • MrAnderson

  Hehe, a może będzie naddźwękowy bombowiec niewykrywalnyw końcu?

  • Marek Cyzio

   Naddźwiękowosc wyraźnie nie chodzi parą z niewidzialnoscia w podczerwieni + niewykrywalnoscia akustyczna.

   • MrAnderson

    Aa, to rzeczywiście, nie pomyślałem o tym… Ale F22 jakoś jest naddźwiękowy…

    • Marek Cyzio

     F35 także. Jak już cię wykryją to dobrze jest mieć jak szybko zwiewać 😉

     • MrAnderson

      No to może dobrze byłoby taki naddźwękowy zrobić, nowe doświadczenie konstrukcyjne i mógłby uciekać szybko też, żaden „stelf” nie jest idealny przecież ;D

     • Nostalgia za nieskończonością

      Obecnie raczej pracuje się nad uzbrojeniem hipersonicznym (czyli szybszym niż 5 M) dla lotnictwa i nie tylko. Są też plany hipersonicznych dronów do zwiadu i bombardowania ale to jeszcze dość odległa przyszłość. Dobrym nadźwiękowym bombowcem stealth mógłby być FB-22 lub bombowiec rozwinięty z YF-23 Northropa (były takie pomysły) ale takie maszyny nie zapewniają odpowiednio dużego zasięgu i udźwigu na konflikt Chinami na Pacyfiku -więc raczej nie powstaną. Hipersonicznym bombowcem może być/jest X-37 Boeinga gdyby zabierał jakieś reentry vehicle. Wracając do B-21, to ciekawe jaki postęp w technologii stealth będzie prezentował w stosunku do „starych” 25 letnich B-2. Coś musi powodować, że ma kosztować te 500 mln zielonych za sztukę. No i na coś szły te „czarne budżety” USAF.

     • MrAnderson

      Wow, ktoś kto pamięta o FB 22 i YF… Ja z tym B-21 stawiałbym na podobną konstrukcję, ale nowe materiały (nanorurki hehe) i przede wszystkim tańszy w użytkowaniu. Takie FB może nie byłyby najlepsze na Chiny, ale w takich konfliktach typu Syria itp byłyby wygodniejsze chyba. A jak sądzisz, kto pierwszy wprowadzi do służby pociski hipersoniczne?

     • Nostalgia za nieskończonością

      Nie mam pojęcia, kto pierwszy wprowadzi pociski hipersoniczne. Brakuje wiarygodnych informacji. Chiny i Rosja skutecznie chronią tajemnicę wojskową. Niewątpliwie trwa wyścig i trudno coś przesądzić.Rosja ma badzo dobre technologie rakietowe, silniki odrzutowe to także czołówka światowa i niewątpliwie potencjał naukowo-przemysłowy, na strategiczne projekty pieniędzy nie żałuje. Opracowanie broni hipersonicznej moze być dla Rosji kwestią życia i śmierci. Chiny są w tyle ale mają dużo pieniędzy i rozbudowują bazę przemysłowo-naukową. Pomyśleć, że w latach 80-tych byli krajem trzeciego świata i budowali klony MiG-ów 19 i 21. Z USA trudno coś sensownego powiedzieć. Różne programy są rozpoczynane od wielu lat, przeznaczano duże środki, potem programy zamykano a konkretnych wyników brak. Podawano też już różne daty wprowadzenia pocisków i jak dotąd nic się nie sprawdziło. Ostatnio np Lockheed dostał kontrakt na budowę prototypu broni hipersonicznej na ok. 150 mln. Wracając do PCA, to czywiście bym się ucieszył, gdyby pojawił się jakiś „czarny projekt” do tropienia 🙂