10’cio latek

United Launch Alliance ma 10 lat. Firma powstała 1 grudnia 2006 roku w wyniku połączenia sie kosmicznych działów Lockheed Martin (Atlas V) i Boeing (Delta IV). Od czasu powstania ULA wystrzeliła 59 Atlasów V, 28 Delta II i 26 Delta IV.  Czyli razem 113 lotów. Z tego 19 było komercyjnych i 27 dla NASA. Reszta dla wojska – 23 dla NRO i 44 dla USAF. 81 rakiet poleciało z Cape Canaveral a 32 z Vandenberg AFB. 

W czasie swojego istnienia ULA nie zafundowała nam żadnej eksplozji, ale było kilka problemów:

– w 2007 Atlas V zostawił dwa satelity NROL-30 na niższej niz planowano orbicie. Przyczyną był przeciek w drugim stopniu który spowodował przedwczesne wyłączenie silnika. Na szczescie satelity miały zapas paliwa i same osiągnęły właściwa orbitę. 

– w 2012 Delta VI miała problem z silnikiem RL-10 ale dzięki zapasowi bezpieczeństwa dostarczyła satelitę GPSIIF-3 na właściwa orbitę.  

– w tym roku Atlas V miał problem z silnikiem RD-180 ale znowu rakieta miała spore zapasy bezpieczeństwa i dostarczyła Cygnusa na właściwą orbitę. 

Czyli na 113 lotów tylko raz dostarczono satelity na niewłaściwą orbitę. ULA tania nie jest, ale kontrolę jakości mają najwyższej klasy a do tego firma jest bardzo konserwatywna w swoich decyzjach i przekłada niezawodność nad wszystko. Niestety także nad koszty co odbija jej się obecnie czkawką w konkurencji ze SpaceX.