Nie wiadomo dlaczego

Anatoly Zak opublikował bardzo ciekawy artykuł o przyczynach ostatniej awarii Progressa MS-04. Wygląda na to że nigdy się nie dowiemy co było przyczyną awarii – w telemetrii nie ma niczego nietypowego. Wszystkie pomiary są nominalne aż do momentu awarii. Na dzień dzisiejszy wiodące są dwie teorie, żadna z nich nie ma poparcia w danych telemetrycznych:

  • rozerwanie zbiornika utleniacza trzeciego stopnia spowodowane błędem produkcyjnym
  • wibracje silnika RD-0110 spowodowane awarią łożyska turbosprężarki powodujące rozerwanie zbiornika utleniacza w wyniku nadmiernych obciążeń dynamicznych

Niestety antyczny Soyuz-U nie miał żadnych czujników które pozwoliły by na wykrycie wibracji silnika. Żeby było śmieszniej, wibracje były przyczyną poprzedniej awarii Progressa, jednak wtedy leciał on nowszą wersją Soyuz’a – Soyuzem 2.1a. Po tej awarii rakieta dostała pełno nowych czujników. Niestety nie przełożyło się to na czujniki w Soyuzie U.

Awaria Soyuza U poważnie namieszała w rosyjskich planach lotów towarowych i (a może przede wszystkim) lotów załogowych. O ile plan przeniesienia Progressów z Soyuzów U na Soyuzy 2.1a jest realizowany od dawna (następny Progress MS-05 miał być ostatnim, który poleci Soyuzem U) o tyle nie ma żadnych planów zmiany rakiety nośnej dla lotów załogowych. W ramach badania przyczyn awarii wysłano trzeci stopień Soyuza U który miał wynieść na orbitę Progressa MS-05 do Samary – zostanie on zdemontowany a jego komponenty dokładnie przetestowane. Oznacza to że MS-05 prawie na pewno będzie musiał polecieć Soyuzem 2.1a. I to powoduje mały kłopot z lotami załogowymi – żeby czuć się pewnie, wypadało by wystrzelić jeden lub dwa bezzałogowe Soyuzy U zanim się na nie wsadzi ludzi.

Na naszym ulubionym forum pojawił się najnowszy plan lotów załogowych i towarowych do ISS i wszystkie loty Soyuzów i Progressów zamiast dat mają „t.b.d.”. Biorąc pod uwagę opóźnienia SpaceX z powrotem do lotów towarowych oraz z pierwszym lotem załogowym, to planujący działania ISS muszą pewnie mieć spore problemy ze snem od jakiegoś czasu.