Roomba

Zrobiłem sobie dziś wycieczkę do Portu i przy okazji pojechałem zobaczyć mityczną Roombę SpaceX. Od strony Magellan Road nic nie widać – po pierwsze jest jakiś nerwowy strażnik ze nawet nie próbowałem stawać a po drugie SpaceX (podobno trochę przeze mnie) postawił stary kontener pomiędzy drogą a namiotem w którym powstaje Roomba. Jednak kompletnie nie wpadli na to że ktoś może być uparty. Wiec objechałem ich budynek ze wszystkich stron i odkryłem że nie zasłonili widoku ze strony drogi 401. Niestety widać tylko troszkę i w sumie to nie za bardzo wiadomo co. Ale co można wywnioskować:

  • Będzie to masywne i olbrzymie urządzenie – kilka metrów na kilka metrów na co najmniej metr wysokości. Zrobione z stalowych profili ze ściankami o grubości kilku centymetrów. Nawet śrubki którymi jest to poskręcane są olbrzymie – na oko albo 1″ albo 2″. 
  • Urządzenie będzie miało sporo rożnego rodzaju silników. Wyglądają na elektryczne dużej mocy – są na razie w pudełkach ale naliczyłem cztery duże, dwa średnie i dwa „małe”. Nie jestem pewien czy są elektryczne czy hydrauliczne – kolor i sztywność kabli jakie od nich odchodzą zdaje się wskazywać na ich elektryczność ale nie założył bym się o złotówkę ze nie są hydrauliczne. 
  • Nadal trudno wywnioskować w jaki sposób będzie to działało ale moja pierwotna teoria ze będzie to wielki robot który podjedzie pod rakietę i ją złapie zastępując sobą zarówno cylindry hydrauliczne jak i łańcuchy które do tej pory stosowano wydaje się miec coraz większe prawdopodobieństwa bycia właściwą. Myśle ze robot po prostu będzie tak ciężki ze nie trzeba będzie niczego spawać do barki – sama masa wystarczy by zabezpieczyć rakietę. 
  • Nie wydaje się żeby SpaceX miał szanse zakończyć prace nad robotem przed lotem SES-10. Za to zmiany na barce wydają się na ukończeniu – blast wall jest na swoim miejscu i wydaje się ze prowadzone są prace nad mechanizmem jej podnoszenia i opuszczania. 

Aha – nie ma zdjęcia bo po pierwsze jest nudne (kawał żelastwa i jakieś silniki) a po drugie firma wyraźnie nie chce żeby to oglądać wiec uszanuję to (trochę – poszło na L2 NSF ale tam jest ograniczona audiencja i ścisłe zasady nie rozpowszechniania).