GAO się martwi

GAO wypuściło raport w którym martwi się bardzo o to czy NASA nie będzie musiała używać wspomnianej przez Rogozina trampoliny do lotów na ISS.

GAO zauważa ze obie firmy mają poważne problemy z zapewnieniem wymaganego przez NASA bezpieczeństwa. W szczególności:

  • Modelowanie pokazuje że system awaryjnego ratowania kapsuły i astronautów Starliner’a w pewnych przypadkach może doprowadzić do koziołkowania kapsuły narażając życie astronautów. Nie wiadomo czy to niedoskonałość modeli czy samego systemu i żeby zebrać dodatkowe dane Boeing planuje wykonanie w tym miesiącu testu tego systemu (Pad Abort Test).
  • System spadochronów Starlinera ma potencjalnie bardzo poważną wadę – w pewnych, szczególnych przypadkach górna osłona termiczna kapsuły która jest odrzucana by odsłonić pojemniki ze spadochronami może uderzyć w kapsułę i uszkodzić jej spadochrony. Boeing uważa że szanse takiego zdarzenia są niewielkie i występują wyłącznie gdy jeden z dwóch spadochronów które porywają tą osłonę zawiedzie. Jednak symulacje NASA wskazują na możliwość kontaktu nawet jak oba spadochrony zadziałają to nadal istnieje ryzyko że osłona uszkodzi spadochrony kapsuły. Jeżeli NASA zdecyduje że ryzyko jest zbyt duże to Boeing będzie musiał przeprojektować spadochrony co spowoduje minimum pół roku opóźnienia.
  • Boeing ma nadal problem z uzyskaniem wystarczających danych by udowodnić NASA że silniki RD-180 są bezpieczne. Podobno nastąpiły jakieś postępy w tej dziedzinie i nie powinno to spowodować opóźnień.
  • Boeing ma zaaprobowane 30 z 275 wymagań technicznych i 2 z 89 wymagań bezpieczeństwa jakie zgłosiła NASA
  • SpaceX nadal nie zakończył testów kwalifikacyjnych nowych COPV.
  • SpaceX nadal (marzec 2018) nie zakończył testów kwalifikacyjnych silników Block 5.
  • Problem z tankowaniem z astronautami na podkładzie wydaje się rozwiązany – NASA się zgodziła ale SpaceX musi dokonać pięciu udanych testów tankowania rakiety w takiej samej konfiguracji jaka ma latać załogowo. Bezzałogowy lot Dragona V2 oraz lot testu In Flight Abort będą się do tego liczyły.
  • SpaceX ma zaaprobowane 7 z 278 wymagań technicznych i 0 z 89 wymagań bezpieczeństwa jakie zgłosiła NASA

Największym problemem są jednak nie firmy prywatne ale NASA – nie ma ona jasno zdefiniowanych technik szacowania ryzyka śmierci astronautów i wartości jakie wychodzą zależą silnie od sposoby która dokonuje szacunków. Powoduje to zamieszanie bo rozwiązani które jednego dnia są wystarczająco bezpieczne, następnego wymagają znaczących zmian. Pomimo że NASA wie że loty załogowe się opóźnią, to nadal nie ma konkretnego planu awaryjnego. Pięć miejsc w Soyuzach które NASA kupiła od Boeinga nie wystarczy w świetle najnowszych opóźnień – NASA szacuje że żadna z firm nie będzie gotowa do lotów załogowych przed sierpniem 2020. To powoduje 9’co miesięczną dziurę w harmonogramie lotów. Ostatni amerykański astronauta wróci Soyuzem w Listopadzie 2019. NASA próbuje renegocjować z Rosją tą datę i możliwe że uda się ją przesunąć na Styczeń 2020. ISS nie może funkcjonować bez obecności przynajmniej jednego astronauty USA. Cóż, wyglada na to że Rogozin był jasnowidzem a nie żartownisiem. Ciekawe co NASA zrobi żeby załatać dziurę w lotach na ISS?

Inne posty które podobno są związane z tym: