Tesla mnie dziś wkurzyła

Jestem z lekka wkurzony, jako że okazuje się że jak się wie z kim rozmawiać, to można uzyskać potężną zniżkę od ceny nowej Tesli – w szczególności Modelu S i X. Pojawiły się wywiady z użytkownikami którzy dostali od $7000 nawet do $10k rabatu na NOWY Model S czy X, byle by tylko go kupili przed 1 stycznia. Jednak te olbrzymie rabaty pojawiły się dopiero w ostatnich dniach grudnia – po świętach. Podejrzewam że te rabaty były na najdroższe wersje P100D, jednak widać że firma próbuje się pozbyć wszystkiego co ma na placach przed 1 stycznia kiedy sprzedaż się załamie na jakiś czas. Dotknie to przede wszystkim S i X, jako że załamanie się sprzedaży trójki na rynku USA będzie zniwelowane rozpoczęciem dostaw do Europy. A tam popyt będzie przewyższał podaż przez dobre kilka miesięcy – w tym czasie sprzedaż w USA powinna się odbić od dna.

Przewiduje się że Tesla dostarczy około 60 tys. egzemplarzy Model 3 w Q4 2018 i prawdopodobnie zostanie z około 3000 sztuk niesprzedanych trójek na placach. Podejrzewam że pod koniec stycznia pojawi się $4K obniżka ceny Modelu 3 by zachęcić kupujących, jednak popyt będzie kiepski przez jakiś czas – kto miał kupić trójkę w ciągu najbliższych kilku miesięcy, już to zrobił by użyć jeszcze w tym roku pełnego rabatu $7500.

Nie mam niestety żadnych fantów na nagrody, więc konkursu na ilość wyprodukowanych oraz sprzedanych w Q4 Modeli 3 nie będzie. Ale jak chcecie to wpisujcie swoje typy, zobaczymy kto trafi najbliżej (plus może się zdarzyć że wejdę w posiadanie lub znajdę gdzieś w szafie zapomniany fant i nagroda może się zmaterializować).