Dziś nudny start który będzie bardzo ciekawy

Dziś nudny a jednocześnie bardzo ciekawy start rakiety. Nudny bo to stara Delta IV, lecąca na geostacjonarną a do tego w dzień. A ciekawy, bo LC-37B jest najbliższą platformą do NASA Causeway i w sumie najładniejsze zdjęcia startującej rakiety jakie mi się udało kiedykolwiek zrobić były właśnie Delta IV. Chciałbym dziś dotrzeć właśnie w to miejsce na start, ale nie wiem czy się wyrobię z czasem.

Delta IV wynosi na geostacjonarną satelitę WGS-10. Misja jest standardowa, na GTO a nie z bezpośrednim dostarczeniem satelity na GEO. Satelita nie jest szczególnie ciężki (6 ton). Czyli wojsko mogło spokojnie wystrzelić go jednorazowym F9 i zaoszczędzić kilkadziesiąt milionów dolarów. Ale satelita leci Delta IV, ULA się cieszy a SpaceX nie ma wystarczającej ilości ładunków żeby zarabiać pieniądze.

WGS-10 to ostatni z serii satelitów komunikacyjnych dla wojska. Wszystkie poprzednie poleciały albo Atlas V albo Delta IV.

Pogoda ma dopisywać – przewidują 80% szans na start w okienku (które jest typowe dla satelitów lecących na GTO i ma około 2 godzin). Start planowany na 18:56 czasu lokalnego (czyli 23:56 w Polsce) a okienko się kończy o 21:05 (2:05 w PL).