Dziś jeden post który będę aktualizował

Dziś taki wielki mega post z aktualizacjami aż do startu i lądowania FH. Zaczynamy od tego że rakieta na platformie. A w międzyczasie w Boca Chica Raptor pojechał na przegląd (podobno wszystko z nim OK, ale najbliższy serwis tej marki jest w McGregor, TX), a SpaceX buduje pełnowymiarowego Starship z cieńszej blachy i idzie im to niesamowicie szybko. Pod chmurką!

Wracając do dzisiejszego startu – prognozy pogody przewidują burze i deszcz nad platformą między 13 a 17 co może poważnie skomplikować plany SpaceX – jak walą pioruny to pracownikom nie wolno się kręcić po platformie. Wczorajsze burze były bardzo gwałtowne – na północ od Titusville był spory grad. Jednak około 18 powinno się zacząć rozpogadzać i czyste niebo ma się pojawić między 18 a 19 – w sam raz na start. To prognoza modelu ECMWF. NAM niestety ma gorsze prognozy – wg. tego modelu będzie padać przez całe okienko startowe z możliwością jakiegoś przetarcia się pogody w okolicach końca okienka. Model GFS (który jest najmniej dokładny) ma podobne przewidywania jak ECMWF, choć w przypadku GFS trudno mówić o dokładnej prognozie lokalnej. Następna aktualizacja GFS o 10:30, NAM o 12:42 a ECMWF o 16:34 (NAM i GFS są aktualizowane co 6 godzin, ECMWF co 12 godzin).

Modele różnią się tez dość drastycznie w przewidywaniach wiatru – ECMWF przewiduje 7 km/h z porywami do 32 km/h z północnego wschodu, GFS 17/20 z tego samego kierunku a NAM 11/13 z północy. Jak pisałem wcześniej wiatr z północy nie jest dobry bo może popchnąć rakietę na T/E.

Zachód słońca dziś o 19:45, czyli może się tak zdarzyć że lot będzie w tym najgorszym momencie kiedy zdjęć na teleobiektywie nie ma już jak robić bo za ciemno a z długim czasem naświetlania nie ma jeszcze jak robić bo za jasno.

Edycja – zdjęcie FH na platformie:

Dwie ciekawostki – po pierwsze interstage jest biała. To dlatego że jest pomalowana specjalną farbą ablacyjną by wytrzymać dużo większe niż zwykle temperatury podczas wejścia w atmosferę przed lądowaniem. Po drugie osłona ładunku ma na czubku dodatkową osłonę termiczną na szczycie. Aha – trzecia ciekawostka – co najmniej jedna z czapeczek bocznych jest z pierwszego lotu FH.

Edycja 2 – pojawiają się niepotwierdzone plotki że start może się trochę opóźnić – nie będzie na początku okienka.

Edycja 3 – FH pionowo na platformie.

John zdecydowanie niekonwencjonalne zdjęcia ostatnio robi 😉

A na tym zdjęciu widać to o czym pisałem wcześniej – wiatr z północy jest bardzo niebezpieczny dla startującego FH.

Edycja 4 – zgodnie z prognozami pogoda się zaczyna psuć – deszcze w okolicach LC-39A. Najnowszy NAM przewiduje deszcz w okolicach platformy przez cały czas okienka startowego.

Edycja 5 – SpaceX przesunął start na 20:00 z opcją startu na samym końcu okienka:

Czyli plotki jakie słyszałem kilka godzin temu okazały się prawdziwe.

Edycja 6 – a w międzyczasie Boeing strzela sobie samobójczego:

Skoro właśnie złożyli do kupy kapsułę która ma poleciec z OFT-1 to jakim cudem próbują zwalać na ULA opóźnienie tego lotu? Widać że kapsuła wymaga jeszcze wiele, wiele pracy zanim będzie gotowa do testu. Swoją drogą to nadal nie ma żadnych informacji co się stało z kapsułą która oryginalnie miała polecieć w ramach OFT-1. Nie, to nie ta sama która miała być użyta do Pad Abort Test. Były plotki że coś się z nią złego stało podczas jakich innych testów i nie nadaje się do niczego, ale nie mam żadnych konkretów. Plotki wskazują na to że rozwiązanie SpaceX (kapsuła zespawana na twardo) jest znacznie lepsze od rozwiązania Boeinga (dwie połówki skręcone dużą ilością śrubek).

Edycja 7 – ULA dziś się tez chwali:

Tak z wielkich kawałków aluminium powstają panele które potem zostaną wygięte i powstanie z nich konstrukcja zbiorników Vulcan’a. Tory Bruno niedawno mówił że udało im się znacznie uprościć konstrukcję w stosunku do tego co Delta IV używa, dzięki czemu proces frezowania jest szybszy i tańszy. Delta IV ma dość skomplikowany wzorek składający się z żeberek w poziomie, pionie i na skos. W przypadku Vulcan’a wystarczą podobno żeberka w pionie i poziomie plus jakiś dodatkowy wzorek na zewnętrznej stronie. To podobno przede wszystkim dzięki postępom w modelowaniu komputerowym w ciągu ostatnich 20’lat.

Edycja 8 – podobno ciężko już znaleźć miejsce do oglądania startu – Playalinda pełna, Jetty Park pełen, w Titusville ciężko znaleźć miejsce do zaparkowania. Nie wiadomo jak w porcie, ale mam nadzieje ze ludzie zbojkotowali ten parking po $15 – jak pewnie wiecie Port i policja zablokowały możliwość parkowania wzdłuż dróg 401 i 528, co pewnie spowodowało panikę u tysięcy ludzi którzy stamtąd planowali oglądać start rakiety. Nie wiem jaki złośliwiec wpadł na taki pomysł, ale takiego chamstwa nie było w historii – parkowanie wzdłuż 401 i 528 było normalne w czasie startów promów kosmicznych kiedy to ludzi było znacznie więcej niż na tym starcie. Co więcej normalnie parkowanie w porcie jest za darmo a $15 to rozbój w biały dzień.

Edycja 9 – Greg Wyler z OneWeb strzelił cios w stronę Elona.

Edycja 10 – start opóźniony do 20:32 ale są szanse ze dziś nie poleci. Sam bóg Elon tak napisał.

Edycja 11 i ostatnia – jutro 🙁