Dziś lądowanie hinduskiej sondy na Księżycu

https://twitter.com/writetake/status/1169899242569158658?s=21

Żeby policzyć czas w Polsce trzeba odjąć 3:30. Czyli hamowanie rozpocznie się o 22:08 polskiego czasu a samo lądowanie planowane jest na 22:23.

Trzymam kciuki żeby nie było następnego krateru. Lądowanie na księżycu nie jest łatwe co boleśnie odkrył izraelski zespół kilka miesięcy temu.

Chandrayaan-2 ma wylądować relatywnie blisko południowego bieguna Księżyca – bliżej niż dotychczasowe lądowania USA, Rosji i Chin. Po lądowaniu ma wyjechać mały łazik który przez dwa tygodnie ma pokonać pół kilometra w tempie 1cm na sekundę. Łazik ma dokonywać chemicznej analizy powierzchni księżyca (przede wszystkim w poszukiwaniu wody). Łazik będzie się komunikował z lądownikiem a ten będzie nadawał informacje na Ziemię. Poza analizatorem chemicznym, łazik jest wyposażony w dwie stereoskopowo zamontowane kamery o raczej niskiej rozdzielczości 1MP – będą one używane do budowania modelu terenu i wyboru drogi jaką się będzie poruszał łazik.

Jak widzicie pełen sukces misji nie będzie łatwy – nie tylko że trzeba wylądować na Księżycu, ale także łazik musi bezpiecznie wydostać się z lądownika i pojechać przynajmniej kilkadziesiąt metrów. Jednak nawet samo lądowanie będzie wielkim sukcesem. Cóż, pozostaje trzymać kciuki dziś; za kilka godzin będzie wiadomo czy Indie dołączyły do państw którym się udało wylądować na Księżycu czy tylko do państw którym się udało zrobić nowy krater na Księżycu.