Jeszcze większy???

W Boca Chica Coś ciekawego się dzieje – Starship dostał jeden dodatkowy krąg. Dlaczego? Czyżby jakieś zmiany w projekcie? Pewnie będzie wymagało to wspawania dodatkowych wzmocnień w istniejąca konstrukcję. Ciekawe czy ten z Cocoa też dostanie dodatkowy krąg? Rozmiar hangaru wskazuje na to że jeden ekstra krąg jest chyba możliwy, choć będzie na styk.

Jedną z teorii jakie znalazłem jest że wydłużają Spaceship po to by miał wystarczająco paliwa na SSTO – nie dlatego by używać tej opcji w wynoszeniu ładunków (udźwig będzie pewnie poniżej tony) ale po to by można było przetestować powroty z orbity bez pomocy SuperHeavy. Mam nadzieję że ktoś na NSF policzy to – wzrost wysokości powoduje wzrost masy całości (szczególnie z paliwem i utleniaczem) a to oznacza że trzy Raptory będą nadawały całości mniejsze przyspieszenie = potrzeba więcej paliwa na walkę z grawitacją bo się z nią dłużej walczy. I żeby efektywnie wykorzystać zwiększoną pojemność zbiorników może być potrzebny dodatkowy Raptor.

Inna możliwość to lepsze niż początkowo oczekiwano wyniki testów Raptorów – możliwe ze udało się zwiększyć ciśnienie w komorze spalania a co za tym idzie ciąg a to powoduje ze trzeba więcej paliwa by efektywnie wykorzystać osiągi silników.

Ostatnia możliwość (ku której się skłaniam) to że od początku planowano ten ostatni pierścień ale nie montowano go bo utrudniało by to prace – np. nad instalacją bulkhead. Wysokość obu hangarów wydaje się wskazywać że tak miało być.

Elon trzyma nas wszystkich w strasznej niepewności. Odliczam dni do obiecanej na koniec września prezentacji!