Bajerancka wizualizacja SpaceX

Widzieliśmy ją w czasie Muskowej prezentacji ale w końcu jest ona jako osobny filmik. Ambitne plany Muska zakładają że duża cześć tej prezentacji stanie się rzeczywistością już w 2020 roku a całość rok czy dwa później. Dwa najtrudniejsze elementy to budowa załogowego Starship i tankowanie na orbicie. Właśnie – a propos tankowania na orbicie to wcale nie będzie ono takie proste jak się wszystkim wydaje. Poczynając od samego problemu szczelnego połączenia dwóch pojazdów w warunkach próżni a skończywszy na problemie zmian środka ciężkości w czasie przelewania paliwa. Ciekawe ile paliwa będzie mógł oddać każdy z tankowców – w końcu musi sobie zostawić trochę na powrót. Zakładając że Starship będzie miał udźwig około 100 ton to pewnie właśnie tyle paliwa i utleniacza razem będzie można przetransportować. Jako że Starship potrafi wziąć na pokład 1200 ton paliwa i utleniacza to do jego zatankowania do pełna potrzebnych będzie co najmniej kilka jak nie kilkanaście tankowców.

Poza tym Musk ponarzekał na obecne stanowisko testowe Raptora i poinformował że w McGregor przerabiają stare stanowisko testowe na właśnie nowe dla Raptora. Silnik pracujący w pionie się trochę mniej zużywa bo mu grawitacja pomaga i można go zaprojektować żeby był lżejszy/tańszy/delikatniejszy.

Zdjęcia z sobotniego lotu zamieszczę pewnie jutro, ale nie są one najlepsze – samolot był praktycznie w moim wieku i szyby z plexi miał już bardzo sfatygowane. Oczywiście żadne okno się nie otwierało więc musiałem przez to plexi robić zdjęcia. To powodowało konieczność używania wyższej czułości i dodatkowo pogorszyło jakość. W Cocoa prace trwają, ale jakoś tak niespiesznie. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę na parkingu nie było zbyt wiele samochodów. Podejrzewam że z uwagi na opóźnienie zdecydowano że Cooca będzie uczyła się na błędach Boca Chica i instalowała elementy dopiero jak będzie pewne że to właściwy sposób. Dlatego nie widzimy żadnych większych zmian (poza instalacją jakichś rur po bokach) – czekają na to aż Boca Chica rozwiąże problemy.