Test silników awaryjnych CST 100

Test ma się zacząć o 8:50 EST. Ponieważ dziś zmieniliśmy czas to jest znowu 6 godzin różnicy – test się odbędzie o 14:50 polskiego czasu. Nie przegapcie – test na pewno będzie widowiskowy, niezależnie od tego czy się uda czy nie. Spodziewam się że się uda, ale zarówno SpaceX jak Boeing już pokazały że pompowanie dużych ilości hydrazyny cienkimi rurkami może mieć nieprzewidywalne (i bardzo widowiskowe) efekty.

A poza tym warto wspomnieć że coraz głośniej mówi się o dacie 11 listopada jako dacie startu F9 z satelitami Starlink. Trochę mnie ta data dziwi – 11 listopada to dzień weterana – duże święto w czasie którego weterani wojen (a jak wiecie USA nieustannie prowadzi jakieś wojny więc spora cześć populacji jest weteranami) mają różne specjalne przywileje – a to darmowy obiad w restauracji a to dodatkowe zniżki na wiele produktów. No i oczywiście są parady itp. Problem w tym że wielu pracowników SpaceX a także wielu cywilnych pracowników Range to weterani. I zabieranie im czasu z ich jedynego święta w roku może być uznane jako afront. Więc podejrzewam że ten start może się opóźnić o parę dni.

Planowany na ten weekend test statyczny załogowego Dragona (który jest bardzie ważny do uzyskania certyfikacji NASA) się przesunął na conajmniej środę. Jednocześnie test statyczny starego Falcona 9 którym polecą satelity planowany jest na wtorek.