OneWeb uratowany?

Anglicy (rząd) chcą kupić do 20% akcji tej upadłej firmy. Powody są interesujące – UK po wyjściu z EU straciło dostęp do pewnych elementów systemu Galileo. Można by samemu zbudować od nowa cały system nawigacji satelitarnej, ale koszty takiego rozwiązania są olbrzymie. Więc UK wpadło na super pomysł – a jakby tak na niektórych satelitach OneWeb dołożyć moduł systemu nawigacyjnego? W końcu technologie mają – zegary atomowe kupuje się w Szwajcarii a reszta jest relatywnie prosta szczególnie że UK brało udział w tworzeniu Galileo. Dzięki temu że satelitów będzie dużo, można pomyśleć o zmniejszeniu kosztów – wszystkie dotychczasowe systemy były budowane z założeniem że wysłanie satelitów w kosmos jest bardzo drogie przez co satelity musiały być super niezawodne i zaprojektowane do pracy przez wiele lat. W przypadku OneWeb satelity mają być wymieniane na nowe co kilka lat a to kompletnie zmienia cały rachunek ekonomiczny. Może zamiast czterech niezależnych zegarów atomowych wystarczy dwa albo nawet jeden? W końcu właśnie ten zegar to największy koszt każdego satelity.

Dołożenie systemu GPS może się okazać problemem dla Virgin Orbital – firma miała kontrakt na uzupełnianie konstelacji OneWeb. Kontrakt po upadłości pewnie nie jest ważny ale nawet jakby był to nie wiadomo czy te nowe satelity będą wystarczająco lekkie by Virgin był je w stanie wysłać na orbitę. Zresztą ten sam problem jest z wysyłaniem ich Soyuzami – może się okazać że są na tyle ciężkie że wchodzi ich mniej na każdy lot i zabraknie lotów które OneWeb kupiło. W sumie ciekawe jak ten kontrakt wygląda po upadłości firmy…

I w ten sposób UK ma nadzieję mieć własny system nawigacji za ułamek ceny. Jedyny problem – OneWeb nadal będzie przede wszystko konstelacją satelitów komunikacyjnych i będzie musiał konkurować finansowo z Starlink. To że satelity będą miały strategiczne znaczenie dla UK może spowodować że nie będzie to uczciwa konkurencja. To nic dobrego dla Starlink, choć z drugiej strony wygląda na to że Starlink będzie w dużym stopniu wojskową konstelacją i będzie miał podobną sytuację i gwarantowane zyski bo będzie strategicznie ważny dla USA. Jestem ciekaw kiedy Chiny i Rosja zdecydują się na budowę podobnych konstelacji, zakładam że nastąpi to bardzo szybko.