Militaryzacja tyłka

Taki trochę głupawy tytuł ale sama wiadomość jak najbardziej poważna. The Drive informuje o nowym kontrakcie jaki dostała Sierra Nevada na budowę wojskowej stacji kosmicznej. Stacja powstanie z modułu towarowego Dream Chaser’a – tego który Sierra Nevada planuje przymocować do „tyłka” pojazdu i który będzie jednorazowy. Moduł nazywa się Shooting Star i można w nim wywieźć na orbitę prawię pięć ton ładunku z czego półtora tony na zewnątrz a resztę w środku – te półtora tony rozkłada się na trzy palety, każda po 500 kg. Moduł ma także system kontroli temperatury w środku i dwa panele słoneczne dające 6kW energii. Moduł ma także silniczki manewrowe + cumę do ISS. Czyli nadaje się wręcz idealnie jako eksperymentalna, mini stacja kosmiczna.

Można podejrzewać że Pentagon zainwestuje w modyfikacje Dream Chasera do lotów załogowych. Wtedy całe rozwiązanie miało by dużo sensu – wojskowi astronauci startowali by Dream Chaserem wraz z Shooting Star, potem na orbicie wykonywali zaplanowane eksperymenty a następnie wracali na Ziemię. Shooting Star mógłby albo zostać w kosmosie i czekać na następną załogę, albo się spalić w atmosferze by posprzątać po eksperymentach. Jedyne co może być problemem przy takim rozviazaniu to niezbędne modyfikacje rakiety nośnej do lotów załogowych. Obecnie Dream Chaser będzie latał ze złożonymi skrzydłami w środku osłony ładunku Vulcan’a. Wersja załogowa musiała by latać bez osłony ładunku, jednak Shooting Star takowej wymaga a to oznacza konieczność stworzenia specjalnych osłon które zasłaniają tylko dolną część zestawu. To może być bardzo trudne.

Druga ciekawostka to wojskowe plany orbit na które miała by trafiać ta mini stacja kosmiczna – nie tylko LEO ale także MEO, orbity eliptyczne, geostacjonarną oraz orbity wokół Księżyca. Cóż, pewnie Pentagon wie coś o planach Chin i przygotowuje swoje plany…

Wojsko ma obecnie pojazd o podobnych możliwościach – X-37B. Jednak jest on wyłącznie wojskowy i koszty jego używania są bardzo duże. Możliwość podzielenia się kosztami z NASA (Dream Chaser będzie dostarczał ładunki do ISS) jest bardzo atrakcyjna i podejrzewam że Dream Chaser + Shooting Star mogą być po prostu tańszą alternatywą/następcą X-37B.