Delta IV Heavy 18 września

Start o dość nieludzkiej godzinie (12:30 nad ranem). W razie czego następne próby 19 i 20 września o tej samej porze. Ciekawe jak to wpłynie na SpaceX? Były plotki że firma zarezerwowała terminy 17 i 18 września na następny lot Starlink. Zobaczymy czy znowu DIVH przeszkodzi SpaceX, czy raczej F9 nie będzie gotowy na czas.

Ten lot ma obsłużyć booster 1058 – występował on w dwóch wcześniejszych epizodach: ANASIS-II w lipcu i DM-2 w maju. W sumie ciekawe że nie został on do misji NASA, bo podobno jest dość specjalny – ma jakieś drobne modyfikacje w stosunku do nie „załogowych” boosterów. Jednak drugi podobny booster (1051 – misja DM-1) wykonał już pięć lotów i jak dobrze pójdzie to zobaczymy go znowu w akcji jeszcze we wrześniu.

Za to podobno booster 1061, który zadebiutuje w pierwszej regularnej misji załogowej (23 października) ma potem być użyty ponownie znowu do misji załogowej. Załogowy lot używanym boosterem będzie świadectwem tego jak bezpieczne jest używanie ich ponownie, choć SpaceX chyba już ponad wszelką wątpliwość udowodnił że mogą spokojnie latać po 6 razy i nie ma żadnych problemów.

We wrześniu planowany jest także start boostera 1062 z misją GPS III-4.